«Powrót

KAS zlikwidowała garażowy handel podróbkami

KAS zlikwidowała garażowy handel podróbkami

KAS zlikwidowała garażowy handel podróbkami

Funkcjonariusz dokonuje przeszukania w pomieszczeniu pod garażem. W pomieszczeniu znajdują się półki z kartonami.
Funkcjonariusz przegląda karton z ubraniami.
Funkcjonariusz otwiera karton z papierosami.
Półki z podrabianym towarem - perfumami i butami.
Funkcjonariusz dokonuje przeszukania w pomieszczeniu pod garażem. W pomieszczeniu znajdują się półki z kartonami.
Półki z podrabianym towarem.
  • Funkcjonariusze z kujawsko-pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wykryli w garażu sklep z podrabianymi towarami.
  • Zatrzymali ponad 1700 szt. podrabianej odzieży, obuwia sportowego i perfum oraz 2400 szt. papierosów bez znaków akcyzy.

Mundurowi z kujawsko-pomorskiej KAS mieli sygnały wskazujące, że w jednej z miejscowości, w powiecie radziejowskim, dochodzi do sprzedaży towarów z podrabianymi znakami towarowymi.

Na miejscu, przed podejrzanym garażem zauważyli mężczyznę wynoszącego z samochodu pudła kartonowe z odzieżą. W wyniku przeprowadzonego przeszukania pomieszczeń, znaleźli i zabezpieczyli m.in. odzież, obuwie i perfumy oznaczone zastrzeżonymi znakami towarowymi znanych światowych marek.

Wstępne oględziny towarów, informacje uzyskane od zatrzymanego mężczyzny, a także brak dokumentów zakupu towarów, potwierdziły podejrzenia funkcjonariuszy, że mają do czynienia z podróbkami.

W garażu znajdowały się półki sklepowe, na których były wyeksponowane oferowane do sprzedaży towary, a także nietypowy, ukryty w podpiwniczeniu, magazyn. W budynku funkcjonariusze zabezpieczyli 1705 szt. podrobionych wyrobów różnych marek. Wartość towarów, gdyby były oryginalne, wyniosłaby blisko 260 tys. zł. Znalezione w samochodzie właściciela garażu, 2400 szt. papierosów bez znaków akcyzy wprowadzone na rynek, spowodowałoby straty budżetu z tytułu nieuiszczonych podatków na kwotę blisko 3 tys. zł.

O zatrzymaniu podrobionych rzeczy zostali powiadomieni właściciele praw do znaków towarowych. Czynności w sprawie prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu.

Za wprowadzenie do obrotu artykułów z podrobionymi znakami towarowymi grozi odpowiedzialność karna, tj. grzywna, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2, a w przypadku, gdy proceder był stałym źródłem dochodu, kara może wynosić nawet do 5 lat.