«Powrót

KAS wykryła nieprawidłowości w VAT. Odzyskano 2 mln zł należnego podatku.

KAS wykryła nieprawidłowości w VAT. Odzyskano 2 mln zł należnego podatku.

KAS wykryła nieprawidłowości w VAT. Odzyskano 2 mln zł należnego podatku.

Polskie banknoty i monety oraz napis: Odzyskaliśmy 2 mln zł należnego podatku.
  • Funkcjonariusze kujawsko-pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) zatrzymali 3 osoby podejrzane o wystawianie i posługiwanie się fikcyjnymi fakturami VAT oraz popełnienie zbrodni vatowskich.
  • W efekcie przeprowadzonej kontroli, spółka uczestnicząca w procederze skorygowała deklaracje podatkowe i wpłaciła do budżetu 2 mln zł.
  • Śledztwo w sprawie objęła swoim nadzorem Prokuratura Okręgowa w Toruniu.

W pierwszej dekadzie maja br. funkcjonariusze kujawsko-pomorskiej Służby Celno-Skarbowej zatrzymali 3 osoby. Zatrzymań dokonano w związku ze śledztwem  prowadzonym przez Naczelnika KPUCS w Toruniu w sprawie wyłudzeń VAT popełnionych przez spółkę działającą w sektorze usług ochrony mienia i zabezpieczania imprez masowych.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty wystawiania nierzetelnych faktur VAT i posługiwania się tymi dokumentami. Dwie osoby usłyszały zarzuty popełnienia tzw. zbrodni vatowskiej, co zagrożone jest karą pozbawienia wolności nawet do 25 lat.

Objęta śledztwem spółka w okresie od grudnia 2019 r. do września 2021 r. odliczyła podatek naliczony z faktur o wartości ponad 10,7 mln zł. Faktury, które nie odzwierciedlały rzeczywistego przebiegu operacji gospodarczych, wystawione zostały przez łańcuch kontrahentów specjalnie zbudowany na potrzeby przestępczego procederu.

Sprawne i skuteczne działanie KAS umożliwiło zabezpieczenie mienia należącego do podejrzanych zarówno na poczet grożących im kar grzywien (ok. 400 tys. zł), jak i kwot uszczuplonych należności podatkowych w podatku od towarów i usług (blisko 2 mln zł).

Po przeprowadzonych czynnościach procesowych w spółce korzystającej z fikcyjnych faktur wszczęta została kontrola celno-skarbowa. W jej rezultacie podmiot złożył korekty stosownych deklaracji i wpłacił do budżetu państwa prawie 2 mln zł.