«Powrót

KAS wykryła pół tony nielegalnych środków ochrony roślin w dostawczaku.

KAS wykryła pół tony nielegalnych środków ochrony roślin w dostawczaku.

KAS wykryła pół tony nielegalnych środków ochrony roślin w dostawczaku.

Funkcjonariusz SCS trzyma w dłoniach foliowo-aluminiowy worek z białym proszkiem.
Funkcjonariusz SCS trzyma w dłoniach foliowo-aluminiowy worek z białym proszkiem.
Funkcjonariusz SCS trzyma w dłoniach worek foliowo-aluminiowy.
  • Kujawsko-pomorska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wykryła w trakcie kontroli drogowej 500 kg preparatu, który nie jest wymieniony w rejestrze środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
  • Instytut Ochrony Roślin uznał, że zatrzymany towar nie może być dopuszczony do obrotu handlowego i stosowania na terenie Polski.

Kontrola na drodze A1

Funkcjonariusze KAS z Urzędu Celno-Skarbowego w Toruniu skontrolowali w okolicach Nowej Wsi, samochód dostawczy. W samochodzie znaleźli kartony z 500 foliowo-aluminiowymi workami, bezjakichkolwiek oznaczeń oraz naklejki na opakowania do środków ochrony roślin w języku rosyjskim.

Kierowca nie miał żadnej dokumentacji przewozowej.

Ładunek nie może być dopuszczony do obrotu handlowego i stosowania na terenie Polski

Funkcjonariusze z KAS zwrócili się do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy o pobranie próbek towaru do badań laboratoryjnych. Instytut Ochrony Roślin po przeprowadzonym badaniu uznał, że zatrzymany towar nie może być dopuszczony do obrotu handlowego i stosowania na terenie Polski.

Przestrzegamy i przypominamy

Nielegalne środki ochrony roślin to zagrożenie bezpieczeństwa konsumenta, upraw i środowiska naturalnego oraz straty dla legalnie działających producentów. Handel takimi produktami przekłada się na wielomilionowe straty Skarbu Państwa. KAS we współpracy z innymi służbami, aktywnie angażuje się w walkę z nielegalnym obrotem środkami ochrony roślin.

Przestrzegamy przed kupowaniem i stosowaniem środków niewiadomego pochodzenia. Z krajów trzecich mogą być przywożone wyłącznie środki ochrony roślin, które posiadają ważne zezwolenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Rolnikom stosującym nielegalne preparaty może grozić utrata certyfikatów oraz dopłat unijnych.

Oryginalne środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu, można kupić wyłącznie w sklepach i hurtowniach wpisanych do rejestrów prowadzonych przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Opakowanie produktu musi posiadać trwale przytwierdzoną etykietę w języku polskim.

Za handel nielegalnymi środkami ochrony roślin grozi do 3 lat pozbawienia wolności.