«Powrót

SENT pomaga zwalczać szarą strefę

SENT pomaga zwalczać szarą strefę

SENT pomaga zwalczać szarą strefę

ujawniony olej opałowy w paletopojemnikach typu „mauzer

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Torunia wykryli niezgodne z prawem wykorzystanie oleju opałowego. Okazało się, że "opałówką" zostały zatankowane samochody i ciągnik rolniczy należące do mieszkańców powiatu toruńskiego.

Mundurowi z Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego zatrzymali do kontroli drogowej w okolicach Torunia cysternę. Okazało się, że przewożony jest w niej olej opałowy należący do kategorii towarów wrażliwych, który nie był zarejestrowany w systemie monitorowania drogowego przewozu towarów – SENT. Funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 6000 litrów oleju opałowego oraz ustalili szereg nieprawidłowości w okazanej do kontroli dokumentacji przewozowej.

Okoliczności sprawy oraz informacje wynikające z dokumentacji skłoniły funkcjonariuszy do przeszukania dwóch posesji w jednej z podtoruńskich gmin, na teren których przedsiębiorca dostarczył olej opałowy. Na jednej z nich ujawniono 6200 litrów oleju opałowego w paletopojemnikach typu „mauzer", w beczkach oraz w zbiornikach paliwa 6 pojazdów, a także 700 litrów spirytusu, węże i pompy do przetaczania tego wyrobu. Na drugiej posesji zatrzymano zapas 1000 litrów oleju opałowego w paletopojemniku typu „mauzer" podłączonym do nalewaka oraz w zbiorniku paliwa ciągnika rolniczego.

Olej opałowy obciążony niższą stawką podatku akcyzowego, powinien być wykorzystywany zgodnie z jego przeznaczeniem, tj. wyłącznie do celów grzewczych. Używanie go do celów napędowych stanowi wykroczenie, bądź przestępstwo skarbowe, a osoby, które tankują olej opałowy do baków swoich samochodów lub maszyn narażają się na wysokie kary finansowe.


Faktyczne rozmiary uszczupleń jakie poniósł budżet państwa w wyniku oszukańczego procederu ustali dalsze postępowanie prowadzone przez Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy. Sprawcom grożą kary grzywny za zmianę przeznaczenia wyrobu, a nieuczciwemu przedsiębiorcy kara od 5000 zł do 46 proc. wartości towaru, ale nie mniej, niż 20 tys. złotych za naruszenie przepisów ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o monitorowaniu drogowego przewozu towarów.


Zgodnie z tą regulacją w obrocie tzw. towarami wrażliwymi, przewoźnik, kierujący pojazdem, podmiot odbierający czy nabywający towar są zobowiązani do zgłaszania w systemie SENT zamiaru przewozu takich towarów jak m.in.: paliwa silnikowe, olej smarowy, rozcieńczalniki, susz tytoniowy czy alkohol etylowy całkowicie skażony. Ustawa ma na celu przeciwdziałanie szarej strefie gospodarczej w Polsce, w tym zapobieganie wyłudzaniu podatków akcyzowego i VAT.

bip

Informacje o publikacji dokumentu

 
Data utworzenia: 07.07.2017 Data publikacji: 07.07.2017 09:28 Data ostatniej modyfikacji: 07.07.2017 11:29
Autor: Kujawsko-Pomorski UCS Osoba publikująca: Kinga Błaszczyńska Osoba modyfikująca: Kinga Błaszczyńska
Rejestr zmian