«Powrót

Oczyszczali spirytus w ciężarówce

Oczyszczali spirytus w ciężarówce

Oczyszczali spirytus w ciężarówce

Funkcjonariusz KAS stoi przed otwartymi drzwiami ciężarówki zawierającej linię technologiczną do nielegalnego oczyszczania spirytusu.

W ubiegłym tygodniu funkcjonariusze Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego z Torunia wspólnie z policjantami Centralnego Biura Śledczego z Bydgoszczy zlikwidowali linię odkażania spirytusu niewiadomego pochodzenia. Przejęli urządzenia oraz blisko 2 tys. litrów alkoholu etylowego.

Na jednej z posesji w niewielkiej miejscowości pod Grudziądzem funkcjonariusze przeprowadzili czynności kontrolne, w wyniku, których przejęli mobilną oczyszczalnię spirytusu, zorganizowaną w samochodzie ciężarowym. Zabezpieczono także około 2 tys. litrów alkoholu etylowego o stężeniu 90 % bez polskich znaków akcyzy oraz chemikalia i substancje używane w tym procesie. W pojeździe funkcjonariusze znaleźli pełen alkoholu pojemnik typu Mauser o pojemności 1000 litrów, 1025 sztuk plastikowych butelek o pojemności 0,9 litra z alkoholem o stężeniu 90% zapakowanych w kartonach, a także duże ilości butelek, zakrętek i etykiet na butelki.

W toku przeszukania pomieszczeń gospodarczych celnicy i policjanci znaleźli i zabezpieczyli również ponad 56 kg różnych wyrobów tytoniowych w postaci krajanki, suszu i tytoniu do palenia oraz 21 paczek papierosów różnych marek.
Wszystkie zatrzymane towary nie miały wymaganych znaków akcyzy.

W sprawie mundurowi zatrzymali trzech mężczyzn: organizatora i pomysłodawcę przestępczego procederu oraz dwie osoby zajmujące się dystrybucją.

Straty Skarbu Państwa powstałe w wyniku wprowadzenia nielegalnego spirytusu do sprzedaży, mogłyby wynieść ponad 120 tys. zł.