«Powrót

Krajowa Administracja Skarbowa przechwyciła nielegalny spirytus

Krajowa Administracja Skarbowa przechwyciła nielegalny spirytus

Krajowa Administracja Skarbowa przechwyciła nielegalny spirytus

Funkcjonariusz KAS na tle całej ściany kartonów ze spirytusem. Otwiera jeden z kartonów, w którym znajduje się 25 butelek nielegalnego alkoholu.

1800 litrów nielegalnego spirytusu zatrzymali funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej podczas rutynowej kontroli.

W weekend funkcjonariusze Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego z Torunia, w okolicach miejscowości Brzoza Toruńska, zatrzymali do kontroli samochód ciężarowy marki Renault. Podczas kontroli okazało się, że samochód załadowany jest kartonami, w których znajduje się 1800 plastikowych butelek o pojemności 1 litra z alkoholem bez wymaganych znaków akcyzy. Przeprowadzone na miejscu badanie alkoholomierzem potwierdziło, że zatrzymany alkohol to spirytus o mocy 90%.

Kierowca, samochodu wyjaśniał mundurowym, że nie wiedział co przewozi, gdyż został wynajęty do przetransportowania ładunku.

Nielegalny towar wraz z samochodem zostały zabezpieczone przez funkcjonariuszy w magazynie depozytowym Urzędu Celno-Skarbowego w Toruniu.

Obecnie funkcjonariusze KAS ustalają skąd pochodził nielegalny alkohol, kto miał być jego faktycznym odbiorcą i do jakich celów miał być użyty.

Gdyby nielegalny spirytus, zamiast do magazynu depozytowego, trafił na targowiska Skarb Państwa poniósłby straty w wysokości ponad 113 tys. złotych z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego oraz podatku VAT.

Krajowa Administracja Skarbowa przestrzega przed kupowaniem i spożywaniem alkoholu pochodzącego z niepewnych źródeł (np. bazarów i targowisk), ponieważ może on być niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia potencjalnych konsumentów.